Z dystansem i bez, 18 - Open Eden. Pamięci Iana Murdocka

Koniec 2015 roku przyniósł smutną wiadomość dla społeczności skupionej wokół wolnego oprogramowania. W dniu 28 grudnia 2015 r. zmarł założyciel projektu Debian - jednej z dystrybucji GNU/Linux będącej wolnym i uniwersalnym systemem operacyjnym.

W takim momencie nie sposób uniknąć pytań o rzeczy ważne i podstawowe. Jedni rozważając przemijanie i nieśmiertelność kładą akcent na znaczenie duchowe tych pojęć. Jeszcze inni podkreślają znaczenie fizyczne lub symboliczne.

Duchowe pojmowanie nieśmiertelności mnie nie przekonuje, nie interesuje mnie, taka nieśmiertelność nie imponuje mi. Z kolei codzienne doświadczanie własnej biologii i fizjonomii sprawia, że fizyczne pojęcie nieśmiertelności jest mi zupełnie obce.

Pozostaje nieśmiertelność symboliczna oparta na przekonaniu, że dzieła i idee uznane przez społeczność są nieśmiertelne i będą żyły tak długo, jak długo będzie istniała sama społeczność a dokładnie jej pamięć. Taką nieśmiertelność już osiągnął Ian Murdock - bez wględu na wszystkie spekulacje wokół okoliczności jego śmierci.

Dziękuję za Debiana! Używam go codziennie.

greyseal

comments powered by Disqus