Nextcloud Box uruchomiony

Photo Credit: GreySeal

Nextcloud Box uruchomiony

W dniu dzisiejszym otrzymałem przesyłkę zawierającą Nextcloud Box - jak zapewnia sprzedawca - moją prywatną chmurę. Nie od dzisiaj wiadomo, że dobra reklama jest podstawą sprzedaży, więc warto rozwinąć, co kryje się za tym chodliwym hasłem. W pudełku znalazłem:

  1. dysk twardy 1 TB USB3 (WDLabs),
  2. obudowę, w której jest już zamontowany ww. dysk oraz miejsce na montaż Raspberry Pi 2 lub 3,
  3. zasilacz, zestaw kabli do połączenia dysku z Malinką oraz całości do zasilania,
  4. kartę microSD - 4GB (Sandisk) czwartej klasy z gotowym obrazem, który zawiera Snappy Ubuntu Core oraz Nextcloud,
  5. śrubokręt i śrubki do zamocowania Maliny w obudowie.

ncb01

ncb03

Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym z białym logiem Nextcloud, prosta i estetyczna. Posiada wymiary 150 mm x 150 mm x 25 mm. Zamykana jest za pomocą trzech magnesów, które przytrzymują wieko obudowy.

ncb02

To wszystko za 70 euro. Cena zawiera koszty wysyłki. Z zamówieniem zestawu do Polski nie było jakiegokolwiek problemu. Czas dostawy wyniósł ok. 3 dni roboczych. Przesyłka została nadana w Holandii. Dostawcą był UPS. Problem pojawił się w trakcie samego zamówienia, ponieważ okazało się, że zestawy zostały wyprzedane i na ich uzupełnienie musiałem poczekać jeden tydzień.

Jeszcze raz wyraźnie podkreślam, że w zestawie nie ma Raspberry Pi, które należy nabyć osobno. Akurat miałem jeden wolny egzemplarz. Drugi z powodzeniem działa od ponad roku pod Raspbianem i dostarcza 24h/dobę usługę Seafile. Postanowiłem więc zainwestować w ww. zestaw i wykorzystać wolną Malinę.

Montaż jest banalnie prosty dla osób, które znają dobrze Raspberry Pi oraz zasady podłączania do niej urządzeń peryferyjnych. Dla kogoś, kto nie miał jeszcze do czynienia z Maliną przydatna byłaby instrukcja połączenia całości - jednak jej sprzedawca nie dostarcza. Nie trzeba się martwić na zapas, ponieważ na stronie produktu jest czytelny rysunek przedstawiający sposób łączenia elementów.

Całość zmontowałem w ok. 15 min, przed włożeniem karty pamięci wykonałem na wszelki wypadek jej obraz oraz uruchomiłem zestaw.

ncb04

ncb05

Po uruchomieniu okazało się, że tworzywo, z którego wykonana jest obudowa jest lekko prześwitujące i przez ściany obudowy widać świecące diody urządzenia.

Pozostało wejść na stronę http://ubuntu-standard.local lub podać adres IP, który został przyznany urządzeniu.

ncb06

Przy pierwszym uruchomieniu należy skonfigurować konto. Dobrze też jak najszybciej wykonać aktualizację Nextcloud z wersji 9.0.53 do 10.0.1.

ncb07

Nextcloud - następca ownCloud jest gotowy do pracy.

Więcej informacji o Nextcloud Box na stronie produktu.

Biorąc pod uwagę, że w ostatni piątek zastąpiłem Zyxel’a NSA310 nowym QNAP’em TS-251, Nextcloud będzie musiał poczekać kilkanaście dni na sensowne zagospodarowanie.

greyseal

comments powered by Disqus